Bu ürünlerden biri Kesme Yağlarıdır.Kesme yağları;su ile karışmamaktadırlar, bunun beraberinde bir diğer ürün ise Emülsiyonlardır Bunlar ise su ile karışan soğutma sıvılarıdır. Soğutma sıvılarını seçerken özenle dikkat edeceğimiz özellikler;

-Yapılacak işlemin çeşidi, üzerinde uygulanılacak sistem, işlenilecek parçanın malzemesi, su ile karışabilen soğutma sıvısı kullanılacak ise suyun kalitesi'dir.

Bu özelliklere bağlı seçimimiz sonunda soğutma sıvısından beklenen görevler yerine getirilebilir.

Soğutma Sıvısının Görevleri;

- Yağlama kesici takım ve iş parçası arasındaki sürtünmeyi azaltarak daha iyi bir yüzey kalitesi ve daha uzun bir takım ömrü sağlar.
- Soğutma daha yüksek çalışma hızı daha uzun takım ömrü daha iyi yüzey kalitesi kazandırır.
- Korozyondan koruma depolanabilir ve nakledilebilir iş parçaları uzun tezgah ömrünü arttırır.
- Talaşların taşınması iyi yıkama özelliği ve böylece temiz iş parçası ve tezgahları sağlar.

 

BACHGRIND 651
EP katıklı tam sentetik kesme ve taşlama sıvısı

- Bachgrind 651, madeni yağ, nitrat, nitril, fenol, dietanolamin gibi sağlığa zararlı maddeler içermez, yüksek pH kararlılığı sayesinde pasa karşı sert sularda bile mükemmel koruma sağlar.

- Bachgrind 651, uzun ömürlüdür bireysel makinelerde ve merkezi sistemlerde kullanımı tavsiye edilir, yüksek basınçlı debisi yüksek taşlama makinelerinde bile köpürmez , hem demir hemde demir dışı metallerin taşlanmasında uygundur.

- Bachgrind 651, çok iyi ıslatma, sürükleme ve özelliklerinin yanında yüksek yağlayıcılığı sayesinde, hassas parçaların işlenmesinde de tavsiye edilir, su ile her oranda karıştırılarak kullanılır. Tavsiye edilen konsantrasyon taşlamada %3, talaş kaldırmada %5'tir, alkali ortama dayanıklı makine boyalarına kesinlikle zarar vermez, çok yüksek iletkenlik değerlerinde bile kararlılığını korur

Depolama: Depolama sıcaklığı: -5°C - 35°C olmalıdır. 6-8 ay depolama ömrü vardır.

 

BACHCUT 3435

Her türlü metalin bütün talaş kaldırma işlemlerinde kullanılmak üzere tasarlanmış, suyla karışabilen, emülsiyonlanabilir yarı sentetik Biostabil Soğutma Sıvısı.

Bachcut 3435, Kullanımda yüksek süreklilik gösterme özelliklerine sahip emülsiyonların, paslanmaya karşı etkin bir koruma gücü ve mükemel bir bio-dayanıklılığın oluşumuna olanak tanımaktadır.

Bachcut 3435, Döküm, Çelik ve Alüminyum malzemelerin kaba ve hassas işlemesinde kullanılan, tek ve çok kafalı otomatik veya CNC tezgahlarında, suyla karışabilen EP (Aşırı Basınç) katıklı genel amaçlı yarı sentetikl soğutma sıvısıdır. Yüksek yıkama etkisi ve düşük köpürme özelliğinden dolayı taşlama işlemleri için uygundur.

Bachcut 3435, İçerdiği sentetik katıklar ve yülsek pH kararlılığı sayesinde sert sularda bile paslanmaya karşı dayanıklıdır

Bachcut 3435, Döküm talaşlı imalatında, garafiti çölertmeden bünyesinde tuttuğundan geri renk alır. Emilsiyon içinde dolanan grafit extra kayganlık ve yağlayıcılık sağlayarak uç ömürlerimne önemli ölçüde pozitif katkı sağlar.

Bachcut 3435, Nitrit, nitrat, ikincil iminler, polinikler, hidro karbonlar gibi zararlı kimyasallar ihtiva etmez (TRGS 611'e uygundur). İnsan cildine zarar vermez.

Bachcut 3435, Su ile karıştırıldığında hafif beyaz emilsiyon oluşturur. Fakat kullanıkdıkça sütlü görüntü alır. Yumuşak su içerine yavaş yavaş katılmalı ve karışım refraktometre ile kontrool edilmelidir.

Depolama: Depolama Sıcaklığı: 5°C - 35°C olmalıdır. 6-8 ay depolama ömrü vardır.

 

BACHBOR

Çok iyi rafine edilmiş baz yağlar ve yüksek kaliteli katkı maddeler ile üretilmiştir.normal sular ile stabil emilsiyon yapar .genel olarak metal işlemelerinde %2-5 lik emilsiyonu kullanılır,daha sert metaller ve derin kesim işlemelerinde daha yüksek oranda kullanılır.

Özellikler: Yüksek soğutma ve yağlama özelliklerine sahiptir. Emilsiyon stabilitesi yüksek olduğu için servis süresi daha uzundur. Bakteri üremesine karşı dirençlidir,paslanma ve korozyonu engeller. Takımın ömrünü uzatır, parça yüzeyinin pürüzsüz olmasını sağlar.

 

ELEKTROKUM-350

Elektrokum-350, berrak görünüşlü, kokusuz, oksidasyona dayanıklı, fizyolojik açıdan tamamen zararsız, özel hidrokarbon bileşiklerinden oluşmuş dalma erozyon sıvısıdır.

Elektrokum-350 sıvısının alevlenme noktası > 110°C üzerinde olmasından dolayı yangın riskini asgariye indirip, erezyon tezgahlarında güven ile kullanılmasını sağlamaktadır.

Elektrokum-350 sıvısı kolay filtre ebilebilmektedir. Makine boyaları ve sızdırmazlık elemanları ile etkileşime girmez. İşlenmiş parçalarda iyi bir korozyon koruma etkisi bırakır.

Elektrokum-350 sıvısı özellikle ince ve süper finish işlemleri için geliştirilmiş olan bir sıvıdır. Sahip olduğu düşük viskozite nedeniyle çok ince kesitlerde dahi iyi bir yıkama etkisi göstererek oluşan erozyon partiküllerini kolayca elektrod bölgesinden uzaklaştırır, istenmeyen kısa devre oluşumunu engeller ve elektrod aşınmasını engeller.

Elektrokum-350 sıvısı bir çok elektro erozyon tezgahında başarı ile kullanılmaktadır. Özellikle zımba, kesme matrisi, HM ve HSS'den mamul kesme ve şekil verme takımları ile gravür ve marka çekirdekleri gibi.

Elektrokum-350 sıvısının yaşlanma direnci yüksektir. Uzun süreli bir çalışma imkanı sağlar ve performansı düşmez

 

Hazarel Kimya torna ve taşlama tezgahlarında kullanılan Kesme Sıvıları,Metal ve Tekstil Sanayinde kullanılan Yağlama Yağları ve Yardımcı Kimyasallar üretiminde faaliyet göstermektedir.